Program

PROPOSED PROGRAM

(SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE)

Tuesday, January 7, 2020

Exhibitor Setup  (First come; first serve)    Brazos Center Main

Wednesday, January 8, 2020

7:00 – 5:00 pm Exhibitor’s Setup Brazos Center Main
7:00 – 7:45 am Friends of the Chair meet with Chair & Extension Main Rm
7:00 – 8:00 am Registration Open
8:00 – 5:00 pm 8 Hour Technician Training Course – Don Renchie Rm 102
7:45 – 8:00 am *Welcome, Overview and Friends of the Chair
8:00 – 9:00 am TBD – Dini Miller (Pest) Main Rm
9:00 -10:00 am TBD Allison Cuellar (Gen L&R) Main Rm
10:00 -10:15 am Break Exhibitor Area
10:15 – 5:00 pm ACE Training – Bob Davis and Mike Merchant (1 Pest, 1 Termite, 1 Gen. IPM, 1 Gen-other) Rm 108
10:15 -11:15 am Operating Safely While Performing Services – Bob Davis (Gen. Safety) Main Rm
11:15 -12:15 pm Turfgrass Weed Management – Becky Grubbs (Weed) Main Rm
12:15 – 1:00 pm Lunch
1:00 – 2:00 pm Hot Topics – Ed Vargo & Robert Puckett (Pest) Main Rm
2:00 – 3:00 pm What is gene drive and can it be used to control urban pests?

Ed Vargo & Robert Puckett (Gen IPM)

Main Rm
3:00 -3:15 pm Exhibitors’ Forum – Robert Puckett
3:15 -3:30 pm Break Exhibitor Area
3:30 – 4:30 pm TBD Phillip Shults (Termite) Main Rm
4:30 – 6:30 pm Tour of the Rollins Urban & Structural Entomology Facility Led by Ed Vargo, Robert Puckett, Phillip Shults, Taylor Wade & Graduate Students (Pest) Rollins Urban Facility 2556 F&B Rd.

College Station, TX

Thursday, January 9, 2020

7:00 – 9:00 am Registration Open (pastries, fruit, coffee & juice provided)
8:00 – 12:00 pm ACE Training and Testing (continued from previous day) – Bob Davis and Mike Merchant Rm 108
8:00 – 9:00 am Landscape & Ornamental PestsWizzie Brown (L&O) Main Rm
9:00 – 10:00 am Panel of Experts – Ed Vargo and Robert Puckett, moderator (Gen. other) Main Rm
9:00 – 4:00 pm Insect Identification Workshop – The Ultimate Challenge – Urban Entomology Graduate Students (Pest) Rm 106
10:00 – 10:30 am Exhibitor Forum – Led by Robert Puckett Main Rm
10:30 – 10:45 am Break (beverages provided) Exhibitor Area
10:45 – 11:45 am Home to Herd: Opportunities for expanded pest control – Cassie Krecji (Pest) Main Rm
10:45 – 11:45 am Inspector’s Procedures During Complaint Investigations – Brad Tullis (Gen Laws & Regs) Middle Rm
10:45 -11:45 am Structural Fumigation: what’s new? – Alan Brown (SF) Rm 102
11:45 – 1:00pm Lunch
1:00 – 2:00 pm TBD (Pest) Main Rm
1:00 – 2:00 pm TBD – Brad Hopkins (L&O) Middle Rm
1:00 – 2:00 pm TBD Urban Graduate Students (Termite) Rm 102
2:00 – 2:15 pm Transfer Break
2:15 – 3:15 pm TBD Robert Puckett (Pest) Main Rm
2:15 – 3:15 pm TBD Raj Saran (Weed) Middle Rm
2:15 – 3:15 pm TBD – Urban Graduate Students (Pest) Rm 102
3:15 – 3:30 pm Break (beverages provided)
3:30 – 4:30 pm Rodent Management: How to Deal with a Diabolical Foe – Janet Hurley

(Pest).

Main Rm
3:30 – 4:30 pm Mosquito Biology and Management – Sonja Swiger (Pest) Middle Rm
3:30 – 4:30 pm Commodity Fumigation David Saunders (CF) Rm 102
NOTE: Exhibitors must stay through Thursday’s last session

Friday, January 10, 2020

Pick ONE hands on training and demonstration (Class Limit to first 30 people):
8:00a -12:00 pm Ant Workshop Ed Vargo and Robert Puckett Hildebrand Equine Facility
8:00a -12:00 pm Bed Bug Workshop Alan Brown Hildebrand Equine Facility
8:00a -12:00 pm Hands on Fumigation – David Saunders (4-hour fumigation short course) Rollins Urban &

Structural Facility

CONTINUING EDUCATION UNITS (Structural) SUMMARY
TO BE POSTED SOON!!

GENERAL-INTEGRATED PEST MANAGEMENT (Gen. IPM)
GENERAL-LAWS & REGULATIONS (Gen. L&R)
GENERAL-SAFETY (Gen. Safety)
GENERAL-OTHER (Gen. Other)
PEST (P)
TERMITE (T)
LAWN & ORNAMENTAL (L&O)
WEED (W)
COMMODITY FUMIGATION (CF)
STRUCTURAL FUMIGATION (SF)
WOOD PRESERVATION (WF)
By

Comments are closed.